Termomodernizacja- czym jest i czy jest potrzebna?

Termomodernizacja to jeden z puli programu Czyste Powietrze element, w którego realizacji chce pomóc rząd za pomocą całościowego lub częściowego wsparcia finansowego. Termomodernizacja ma na celu wymianę niezbędnych instalacji lub w przypadku ich braku montaż, których pojawienie się wpłynie zarówno na prawidłowe utrzymanie ciepła w domach oraz zredukuje ilość niepożądanego i nasilającego się smogu. Dotyczy to głównie starszych domów, które ubogie są w systemy jakie dzisiaj powinno się montować w budynkach mieszkalnych.

Program ma na celu pomoc finansową w zakresie prac ociepleniowych: ścian oraz dachu naszego domu lub wymianę stolarki. Co ważniejsze, rząd skupia się również na wymianie instalacji grzewczych, a także chce inwestować w polskich domach w odnawialne źródła energii takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, a nawet wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Założenia programu:

 • minimalny koszt realizowanych prac to 7 000 zł
 • dla dochodu poniżej 600 zł możemy liczyć na 90% dofinansowania
 • dla dochodu powyżej 1600 zł na członka rodziny otrzymamy do 30% dotacji tj. niecałe 16 000 zł
 • w przypadku pożyczki, udzielana jest ona na 15 lat
 • dotacja do 53 000 zł lub pożyczka, gdy wartość prac przekracza ten próg

Jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację?

Poza spełnieniem warunków w zakresie dochodu, musimy spełnić jeszcze kilka warunków, m.in:

 • posiadanie prawa własności lub bycie współwłaścicielem budynku
 • dofinansowane są przedsięwzięcia rozpoczęte od 1 stycznia 2018 roku
 • wypełnienie wniosku o dofinansowanie
 • wypełnienie wniosku o wyrażenie zgody na realizację przedsięwzięć
 • w przypadku pożyczki na kwotę większą niż 15 000 zł należy ustalić dodatkowe zabezpieczenie np. poręczenie lub notarialne oświadczenie o poddaniu egzekucji

Informacja o możliwości składania wniosków podawana jest na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Tam też znajduje się lista wymaganych załączników do wniosku o dotację.

Wnioski możemy wysyłać również przy pomocy aplikacji internetowej, które muszą być potwierdzone podpisem elektronicznym. W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech (https://www.maszynadocieciastyropianu.pl) – producent przecinarek do styripianu.

1 KOMENTARZ

 1. Takie dofinansowanie może być sporą pomocą. Jeśli mamy możliwość otrzymania takiej dotacji, na pewno warto z niej skorzystać. Wykonanie termoizolacji na pewno zmniejszy koszty ogrzewania. Ale po jej wykonaniu należy pamiętać o regularnej konserwacji. Można wpisać mycie elewacji warszawa i znaleźć firmy, które taką konserwację wykonuje. To uchroni nasz przed jej uszkodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here