Dofinansowania na termomodernizację

Termomodernizacja- czym jest i czy jest potrzebna?

Termomodernizacja to jeden z puli programu Czyste Powietrze element, w którego realizacji chce pomóc rząd za pomocą całościowego lub częściowego wsparcia finansowego. Termomodernizacja ma na celu wymianę niezbędnych instalacji lub w przypadku ich braku montaż, których pojawienie się wpłynie zarówno na prawidłowe utrzymanie ciepła w domach oraz zredukuje ilość niepożądanego i nasilającego się smogu. Dotyczy to głównie starszych domów, które ubogie są w systemy jakie dzisiaj powinno się montować w budynkach mieszkalnych.

Program ma na celu pomoc finansową w zakresie prac ociepleniowych: ścian oraz dachu naszego domu lub wymianę stolarki. Co ważniejsze, rząd skupia się również na wymianie instalacji grzewczych, a także chce inwestować w polskich domach w odnawialne źródła energii takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, a nawet wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Założenia programu:

 • minimalny koszt realizowanych prac to 7 000 zł
 • dla dochodu poniżej 600 zł możemy liczyć na 90% dofinansowania
 • dla dochodu powyżej 1600 zł na członka rodziny otrzymamy do 30% dotacji tj. niecałe 16 000 zł
 • w przypadku pożyczki, udzielana jest ona na 15 lat
 • dotacja do 53 000 zł lub pożyczka, gdy wartość prac przekracza ten próg

Jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację?

Poza spełnieniem warunków w zakresie dochodu, musimy spełnić jeszcze kilka warunków, m.in:

 • posiadanie prawa własności lub bycie współwłaścicielem budynku
 • dofinansowane są przedsięwzięcia rozpoczęte od 1 stycznia 2018 roku
 • wypełnienie wniosku o dofinansowanie
 • wypełnienie wniosku o wyrażenie zgody na realizację przedsięwzięć
 • w przypadku pożyczki na kwotę większą niż 15 000 zł należy ustalić dodatkowe zabezpieczenie np. poręczenie lub notarialne oświadczenie o poddaniu egzekucji

Informacja o możliwości składania wniosków podawana jest na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Tam też znajduje się lista wymaganych załączników do wniosku o dotację.

Wnioski możemy wysyłać również przy pomocy aplikacji internetowej, które muszą być potwierdzone podpisem elektronicznym. W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech (https://www.maszynadocieciastyropianu.pl) – producent przecinarek do styripianu.

Post Author: Redaktor Grojecmaly.pl

1 thought on “Dofinansowania na termomodernizację

  Tadek

  (31 stycznia 2019 - 09:28)

  Garść przydatnych informacji. Szkoda, że dotacje są refinansowane. Wielu mnie zamożnych ludzi nie będzie stać na tego typu inwestycje. Ja mam to już za sobą. Pozostaje do modernizacji magazyn. Wpierw jednak muszę kupić nowe pojemniki magazynowe i inne niezbędne wyposażenie.

Komentarze są wyłączone.