W trakcie kilku dni w roku przy niemal wszystkich domach można zobaczyć flagi narodowe. Wywiesza się je przy okazji świąt państwowych czy wyjątkowych wydarzeń, lecz można eksponować je nawet na co dzień, podobnie jak w wielu krajach skandynawskich czy w Stanach Zjednoczonych. W jaki sposób wywiesić ją poprawnie?
Zasady eksponowania flagi
Niewłaściwe wykorzystanie symboli narodowych jest nie tylko niezgodne z obyczajem, ale może podlegać nawet karze grzywny czy ograniczenia wolności. Pewne zasady obowiązują również odnośnie jej odpowiedniego wywieszania i eksponowania. Należy się upewnić odnośnie jej stanu: czy jest czysta oraz wyprasowana, a kolory nie mogą być wyblakłe. Nie można także umieszczać na niej napisów, znaków czy rysunków. W niektórych przypadkach dopuszczone jest umiejscowienie na niej godła, lecz takie flagi wywieszane są jedynie przez niektóre instytucje oraz statki morskie. Miejsce umieszczenia nie może ujmować godności barw narodowych – flaga musi być też umieszczona w widocznym miejscu. W przypadku odwrotnego ukazania kolorów flaga nie jest rozpatrywana jako symbol Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli wywieszana jest w pozycji pionowej to biały kolor musi się znajdować z lewej strony.
Jak poprawnie zawiesić flagę?
Ważnym aspektem jest odpowiednie umocowanie, które zapobiega zerwaniu się flagi lub jej spadnięciu na podłoże, bowiem byłaby to obraza symbolu państwowego. Najlepiej zatem jeżeli umieszczona jest na maszcie lub drzewcu. Osoba prywatna nie może jednak wywiesić jej na maszcie wieńczącym szczyt domu, bowiem jest to oznaka sprawowania w danym budynku funkcji państwowych. Oprócz tego wywieszona flaga nie może mieć żadnego kontaktu z podłożem czy wodą. Nie należy jej wywieszać w dni szczególnie deszczowe, wietrzne lub podczas zamieci śnieżnych, gdy byłaby narażona na uszkodzenie bądź zanieczyszczenie.