Zatkany nos czy infekcje gardła u niemowlaka to wyzwanie, z którym mierzą się chyba wszyscy rodzice. Szczególnie łatwo jest o takie przypadłości w okresie jesienno-zimowym. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych mogą być spowodowane nie tylko warunkami atmosferycznymi, lecz także zbyt suchym powietrzem. Inhalacje to bardzo dobry i bezpieczny zabieg, który wspomoże leczenie takich infekcji. Z  łatwością można go wykonać w domu.

Po pierwsze: odpowiedni sprzęt

Zastosowanie do inhalacji odpowiednich akcesoriów to połowa sukcesu. W przypadku niemowlęcia tradycyjne domowe sposoby prawdopodobnie zawiodą. Trudno przecież wyobrazić sobie stosowanie miski z parującą wodą nawet u kilkuletniego dziecka, a co dopiero niemowlaka. Byłby to dla niego przede wszystkim niepotrzebny stres. Skuteczność takiego rozwiązania również jest wątpliwa, niemowlę nie będzie wszak cierpliwie wykonywało naszych poleceń i cała operacja może zakończyć się fiaskiem. Optymalnym rozwiązaniem będzie użycie specjalnego inhalatora. W przypadku tak małego dziecka na pewno nie sprawdzą się inhalatory z ustnikami, dobrym wyborem będą natomiast modele wyposażone w maseczkę. Do inhalacji możemy dodać ziół, soli fizjologicznej lub leków, przepisanych przez lekarza.

Inhalacja krok po kroku

Jeżeli nasze dziecko potrafi już samodzielne siadać, wykonujmy zabieg w tej pozycji. Jeśli maluch jeszcze nie opanował tej sztuki, inhalujmy go w pozycji półleżącej. Bez konsultacji z lekarzem nie należy podawać dziecku żadnych leków, najlepiej ograniczyć wówczas inhalacje do roztworu soli fizjologicznej. Postarajmy się wybrać maseczkę, która będzie dostosowana do wielkości główki dziecka. Prawidłowy rozmiar powinien pokrywać jedynie usta i nosek. Jeżeli niemowlę czuje się z maseczką niekomfortowo lub zaczyna płakać, odczekajmy chwilę. Jednocześnie oklepujmy plecy dziecka, aby spowodować odkrztuszenie zalegającej wydzieliny. Cały proces inhalacji powinien trwać od pięciu do dziesięciu minut. Po przeprowadzonym zabiegu, umyjmy twarz niemowlaka, a następnie zdezynfekujmy sprzęt.

Inhalator dla niemowlaka lub tubę inhalacyjną kupić można w sklepie internetowym inhalujemy.pl.

Doczytaj jeszcze:

Oleje naturalne – fakty i mity

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here