Akumulator bez wątpienia należy do najważniejszych elementów samochodu. Odpowiada za wiele mechanizmów i jest niezbędny do uruchomienia pojazdu. Ważne więc, aby regularnie sprawdzać jego stan. Dzięki temu możemy pozbawić się wielu nieprzyjemnych sytuacji. Każdy wie, że do rozładowania baterii dochodzi zazwyczaj w najbardziej nieoczekiwanych chwilach. Szczególnie zimą awaryjność akumulatorów wzrasta. Zazwyczaj całkowicie zapominamy o rutynowych zabiegach, jakie zaleca się przeprowadzać, w celu badania stanu urządzenia. Kilka minut poświęconych raz na jakiś czas, może pozbawić nas naprawdę wielu nieprzyjemności. Jak więc możemy sprawdzić akumulator samochodowy?
Regularne sprawdzanie napięcia akumulatora
Najlepszym sposobem, jaki pozwoli nam kontrolować stan akumulatora, jest regularne sprawdzanie jego napięcia. Średnia prawidłowa wartość w stanie spoczynku wynosi 12,6 V. To właśnie na jej podstawie, każdy amator będzie w stanie określić, czy bateria jest w dobrym stanie, czy może czas ją podładować lub nawet wymienić. Pomiar wykonywać można także przy włączonym silniku, jednak jego prawidłowy wynik wynosi od 14 do 14,7 V. Tak duża rozbieżność, utrudni nam sprecyzowane określenie stanu urządzenia. Dlatego też najlepiej jest wykonać zabieg z zachowaniem przynajmniej 30-minutowego odstępu od zgaszenia silnika.
Dlaczego poleca się sprawdzać akumulator regularnie?
Rutynowe sprawdzanie akumulatora może uchronić nas nie tylko od zaskakującego rozładowania, ale i pozwoli zaoszczędzić. Dzięki regularnej kontroli w bardzo łatwy sposób zauważymy spadek wydajności urządzenia. Pozwoli nam to na natychmiastową reakcję. Warto pamiętać, że doprowadzenie akumulatora do głębokiego rozładowania, często wiąże się z koniecznością kupna nowego. Mając stałą kontrolę nad baterią, nie dopuścimy do takiej sytuacji.
Wykonanie pomiaru napięcia akumulatora
Sprawdzić akumulator może każdy. Czynność ta jest niezwykle prosta. Do pomiaru niezbędny będzie multimetr. Kupić go można w każdym większym markecie. W pierwszej kolejności musimy ustawić go na badanie napięcia stałego o wartości do 20 V. Następnie wystarczy umieścić kable w przeznaczonych do tego wlotach i przyłożyć ich końcówki do właściwych biegunów akumulatora. Warto za każdym razem zapisywać otrzymane wartości, aby móc kontrolować stan urządzenia.
Artykuł powstał na podstawie informacji ze strony https://mobilny-akumulator.pl/kategoria/producent/akumulatory-varta/