Przeglądając oferty projektantów, którzy mogą nam zaprojektować nasz dom, czy mieszkanie, możemy natknąć się na różne kryteria wyceny. Poniżej przedstawimy niektóre z nich.

Cena w zależności od powierzchni.

Bardzo dużo projektantów wnętrz przyjmuje za kryterium powierzchnię. Im większa powierzchnia, tym taniej za jeden metr kwadratowy zapłacimy. Zapewne wynika to z progu opłacalności. Jeżeli mamy takie same ceny dla różnych powierzchni, to oczywiste jest, że projektowanie malutkich mieszkanek (30m2 dla przykładu) jest mniej opłacalne, niż jednego dużego domu. W pierwszym przypadku należy cały czas zaczynać od nowa, od nowych ustaleń z klientem, aby „nadrobić” jeden duży dom. Poza tym mniej miejsca to trudniejszy projekt, w którym liczy się każdy szczegół, bo jest on bardziej widoczny. Nie mniej jednak nie wszystkim to przeszkadza, jak przekonają się Państwo w dalszej części.

Przykładowa wycena: za mieszkanie o powierzchni poniżej 40m2 zapłacimy 36 zł/m2, potem cena stopniowo spada, aż dochodzimy do 29 zł/m2, o ile nasze mieszkanie/dom przekracza swą powierzchnią 100m2.

Należy pamiętać, że projektant wnętrz w Warszawie zaproponuje inną wycenę od specjalisty z Bydgoszczy. 

Rodzaju projektu.

W tym podziale ceny zależne są od stopnia zaawansowania projektu. Jeżeli komuś wystarcza projekt funkcjonalny, to cena będzie zdecydowanie najniższa, jakkolwiek jeżeli zapragniemy projektu wykonawczego, to ceny wzrosną kilkukrotnie. Czym różni się jeden od drugiego? Ten pierwszy, to najczęściej standardowy rzut z góry na cały dom (jak w polsatowskim „Nasz nowy dom”), gdzie narysowane jest, co gdzie ma stać. Czyli układ pomieszczeń, tu szafka tam zmywarka.

Natomiast projekt wykonawczy, lub  kompleksowy, to projekty 3D, dokładnie wymierzone pomieszczenia, muszle klozetowe, wrysowane w rysunek techniczny, z dokładną odległością od wieszaka na papier. Przy tak dokładnych projektach, nic już nie pozostaje dla wyobraźni ekipy budowlanej. Więc nie powinniśmy się martwić telefonami z budowy i tym, że coś zostanie przekombinowane. Wszystko jest jasne jak na dłoni. 

Przykład wycen: pewna firma z Wrocławia wykona dla nas pierwszy typ usługi w cenie 15-30 zł/m2, natomiast ten drugi, to już cena 100 – 200 zł/m2. Z kolei inna firma dzieli oddziela od siebie projekt funkcyjny od kompleksowego i kompleksowy od wykonawczego, stopniując w ten sposób jeszcze bardziej ceny.

Jak bardzo mamy pilnować wszystkiego?

Istnieje też podział w zależności od stopnia zaangażowania architekta w budowę. Jeżeli ten ma po prostu stworzyć projekt i przejechać się z raz na budowę, w celu sprawdzenia, to weźmie od nas 148 zł/m2, ale jeżeli ma doglądać postępu prac, dbać o jakość zakupowanych towarów i dogadywać ceny z wykonawcami, to jest to już koszt 298 zł/m2. 

Na rynku dominuje jednak wycena indywidualna. Niektórzy obawiają się rzucać cenami, nie znając sytuacji, ani wymagań klienta.

2 KOMENTARZE

  1. Obecnie projektanci wnętrz prezentują swoje realizacje na blogach i stronach www. To daje nam możliwość nawiązania współpracy z osobą, która wykona dla nas wymarzone wnętrze. Ceny są różne. Najlepiej jest umówić się na spotkanie wstępne na którym na pewno otrzymamy wycenę. I będziemy mogli podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy.

  2. Decydując się na współprace z projektantem, trzeba liczyć się z kosztami. Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania projektu. Jednak na spotkaniu na pewno koszty również zostaną omówione. Jeśli jednak chodzi o aranżacje, to w Internecie jest bardzo dużo pomysłów z których można skorzystać. Na https://meble-focus.pl/33-komody są dostępne komody prezentowane w całej aranżacji, która może być naszym pomysłem do samodzielnego urządzenia wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here