Korzystanie z konsultacji psychologicznej przez Internet nie jest już czymś dziwnym i osobliwym. Technologie komunikacyjne są rozwijane w Internecie i równolegle z nimi istnieją możliwości wykorzystania wszystkich tych technologii do pomocy psychologicznej.
Psycholog online czy warto?
Tak, pomoc psychologa online jest skuteczna. Potwierdzają to ogólnodostępne badania i liczne przypadki szczególne opisane przez osoby korzystające z takiej formy wsparcia. Aż 90% osób, które poprosiły o pomoc przez Internet, sądzi, że to im pomogło. Oddzielne badania porównujące efekty pracy w pełnym wymiarze godzin i pracy online wykazały, że są na tym samym poziomie.
Można również mówić o skutecznym zastosowaniu różnych metod podczas konsultacji online: od terapii poznawczo-behawioralnej do psychoanalizy. Najwyraźniej nie chodzi o to, która metoda działa najlepiej w Internecie, ale czy specjalista może dostosować swoje umiejętności zawodowe do tego rodzaju pracy.
Z jakimi problemami warto zwrócić się do psychologa online?
Należy przyznać, że przeciwwskazanie do terapii online jest takie samo jak w przypadku ogólnej psychoterapii a mianowicie obecność stanu, który wymaga odmiennej, doraźnej opieki np. psychoza lub wyjątkowo poważny stan fizyczny lub psychofizyczny.
Terapia online jest odpowiednia przy takich problemach jak:
- Napady paniki i inne zaburzenia lękowe
- Depresja
- Problemy rodzinne
- Zaburzenia seksualne
- Choroby psychosomatyczne
- A także szeroki zakres problemów psychologicznych: zwątpienie, trudności w komunikacji, itp.
Psycholog on line czy warto konsultować się poprzez Skype’a, czy są inne opcje?
Najczęściej dostępnych jest kilka opcji:
- Konsultacje psychologiczne wideo: przy użyciu Skype, Messenger, oraz innych programów. Jest to najbardziej zbliżone do tradycyjnej wersji sposobu pracy, ponieważ kontakt twarzą w twarz jest zachowany. Jest to jednak bardziej wymagające pod względem, jakości komunikacji.
- Konsultacje psychologiczne głosowe: za pomocą dowolnego programu umożliwiającego nawiązywanie połączeń. W praktyce psychologów online z reguły ta forma używana jest w przypadku niestabilnego połączenia internetowego, lub gdy dana osoba nie chce pokazywać swojej twarzy. Według spostrzeżeń psychologów, skuteczność tego sposobu pracy nie jest gorsza od formatu wideo, pod warunkiem, że rozmówca jest w stanie jasno wyrazić swoje myśli i postrzegać informacje z dominującym systemem percepcji słuchowej.
- Konsultacja z psychologiem na czacie w czasie rzeczywistym zwykle odbywa się w programach do komunikacji błyskawicznej np. Skype lub w sieciach społecznościowych. Według psychologów ta forma współpracy jest preferowana przez tych, którzy mają stały dostęp do Internetu. Ponieważ część czasu konsultacji poświęcana jest na pisanie na klawiaturze, problem ten zazwyczaj rozwiązuje się, wydłużając czas sesji np. z jednej godziny do półtorej.
Podsumowanie
Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami można twierdząco odpowiedzieć na pytanie – psycholog online czy warto? Należy zaznaczyć, że połączenie konsultacji online z terapią farmakologiczną pozwoli danej osobie osiągnąć lepsze efekty i uzyskać tak upragniony wewnętrzny spokój. Osoby, które mieszkają na wsi lub w małych miasteczkach nie mają dostępu do psychologów, ale dzięki rozmowom z psychologiem przez Internet zdobywają szansę na rozwiązanie swojego problemu, otworzenie się przed specjalistą od chorób duszy. Zachowanie prywatności jest atutem, który dla wielu osób jest podstawą podjęcia rozmowy o swoich niepokojących odczuciach z obcą osobą. W domu przy komputerze na wygodnej kanapie łatwiej uzewnętrznić swoje bolączki i problemy, które wreszcie zyskają szanse na rozwiązanie.
Koniecznie przeczytaj: