Bóle pleców wszelkiego pochodzenia są bardzo częstą dolegliwością. Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia, praca przy biurko, brak zdrowej aktywności i zła dieta. Czasami przyczyny mogą być poważniejsze. Warto je zbadać i podjąć odpowiednie leczenie.

Ból kręgosłupa- kiedy trzeba wybrać się na rehabilitację?

Podstawą do podjęcia danej terapii jest poznanie przyczyny bólu. Diagnoza rozpoczyna się od znalezienia przyczyny. Wśród nich wyróżnić można:

  • niewłaściwą budowę fizjologiczną ciała i kręgosłupa;
  • urazy;
  • choroby- te dwie przyczyny prowadzą do zmniejszenia przestrzeni międzykręgowych, a w konsekwencji do ucisku przemieszczonego jądra miażdżystego znajdującego się we wnętrzu krążka międzykręgowego.

W kolejnym etapie diagnozy należy zdefiniować rodzaj bólu. Tutaj można wymienić:

  • bóle specyficzne spowodowane np. dyskopatią, urazami, złamaniami kompresyjnymi, zmianami zwyrodnieniowymi, guzami, osteoporozą;
  • niespecyficzne- kiedy nie można zdiagnozować konkretnej przyczyny bólu. Najczęściej powodem jest przeciążenie, stres, brak ruchu, siedzący tryb życia i inne predyspozycje indywidualne.

W celu dokonania dokładnej diagnostyki należy udać się do lekarza specjalisty od rehabilitacji, neurologa lub ortopedy. Lekarz zaleci badania takie jak RTG, tomograf czy MRI. Przeprowadzi wywiad, wykona badanie, oceni ogólny stan pacjenta i podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Podsumowując: lekarz ocen: źródło bólu (mięśnie, nerwy, stawy), jego przyczynę (uraz, choroba, styl życia) i wybierze rodzaj terapii.

Najskuteczniejsze zabiegi na kręgosłup

Większość pacjentów po przeprowadzonej diagnozie kierowana jest na rehabilitację. Tylko niewielki procent wymaga leczenia operacyjnego. Oto kilka najpopularniejszych, skutecznych zabiegów, którym może być poddany pacjent:

  • terapia manualna (więcej informacji: https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna) polegająca na zmianie wadliwych ustawień w stawach międzykręgowych. Prowadzi to do zmniejszenia ucisku i uwolnienie od bólu. Jest to skuteczna terapia pozwalająca uniknąć np. farmakoterapii. Przykład oferty: https://osteomedic.com.pl/oferta
  • specjalistyczny masaż medyczny- poprzez oddziaływanie na skórę, tkankę mięśniową i więzadła, zwiększa się przepływ krwi żylnej. Powoduje to usuwanie toksyn, lepszy przepływ substancji odżywczych, a w konsekwencji lepsze odżywienie tkanek, mięśni, stawów i kości;
  • neuromobilizacje- napinanie nerwów poprzez odpowiednie ustawianie kończyn. Poprzez ucisk na nerwy terapia działa bezpośrednio na układ nerwowy;
  • fizykoterapia- polega na naświetlaniu laserem miejsc, gdzie pojawiają się zwyrodnienia czy ból;
  • PFN- polega na indywidualnej reedukacji ruchowej poprzez wyuczenie poprawnego wzorca ruchu. Leczy to układ ruchu, pobudza układ nerwowy. Tego typu terapia jest bardzo skuteczna z powodu dokładnemu przeanalizowaniu problemu i ukierunkowaniu leczenia na konkretny problem.